Projekt Teleprofilaktyka to unikalna koncepcja wspierania stanu zdrowia za pomocą narzędzi pozwalających na zbudowanie spersonalizowanego programu profilaktycznego poprzez m.in. monitoring stanu zdrowia, rozwijanie świadomości zdrowotnej obywateli oraz promocję zdrowego stylu życia.
Obecnie jesteśmy świadkami nieustającej rewolucji technologicznej w medycynie, która tworzy unikalną szansę na wykorzystanie jej potencjału w budowie innowacyjnego systemu monitoringu zdrowia i zachowań prozdrowotnych umożliwiającego prowadzenie regularnej komunikacji profilaktycznej z użytkownikami. Pozwala ona również na przygotowanie katalogu nowatorskich usług wspomagających różne grupy wiekowe i społeczne w zmianie stylu życia na lepsze. Usług, które koncentrują się nie na leczeniu, a na spersonalizowanym podejściu do potrzeb zdrowotnych i społecznych użytkowników. To właśnie umiejętność dopasowania wymogów związanych z aktywnością fizyczną, odpowiednią dietą, badaniami kontrolnymi i minimalizowanie ryzyka wpływu czynników negatywnych na zdrowie, w ogromnej mierze decyduje o jakościowo dobrym, wolnym od chorób życiu w każdym wieku.
Za sprawą nowych technologii już dzisiaj możliwa jest weryfikacja bieżącej kondycji, wykrycie nieprawidłowości, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie oraz automatyczne przekazywanie tych informacji lekarzom. Stąd też zdobycze nauki i technologii nadają obecnie olbrzymie znaczenie profilaktyce zdrowotnej, która w niedalekiej przyszłości będzie realizowana w modelu łączącym świat realny z wirtualną rzeczywistością.
Kluczowe znaczenie dla wdrożenia innowacyjnych rozwiązań profilaktycznych ma współpraca podmiotów wielu sektorów zaangażowanych w ochronę zdrowia. Dążeniem powinno być skonstruowanie spójnej strategii rozwoju profilaktyki zdrowotnej w Polsce przede wszystkim na poziomie gmin i lokalnych społeczności. Należy wypracować mechanizmy pozwalające na zintegrowanie działań dostawców usług medycznych, jednostek samorządu terytorialnego na poziomie województw, powiatów i gmin oraz innych podmiotów zaangażowanych w proces leczenia i opieki na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa.
Jedną z głównych osi realizacji Projektu Teleprofilaktyka są wiodące polskie i zagraniczne uniwersytety medyczne, które stanowią centra badawczo-rozwojowe, a także odgrywają istotną rolę w komunikacji z samorządami terytorialnymi, w szczególności z gminami.
Wypracowanie ostatecznego kształtu wszystkich usług, które zostaną wdrożone w ramach Projektu Teleprofilaktyka wymaga stałej współpracy i wzajemnego uzupełniania się kolejnych dziedzin: informatyki, technologii, telekomunikacji i nauki, co przyczyni się do powstania unikalnego rozwiązania na miarę innowacji społecznej.
Narodowy Komitet Seniora do realizacji Projektu Teleprofilaktyka powołał specjalnie dedykowany podmiot – Polską Teleopiekę Rodzinną S.A., który odpowiada za wdrożenie usług teleprofilaktycznych na terenie całego kraju.
Więcej informacji o Projekcie w Kalendarium Wydarzeń